Jak otulić niemowlę

12:35

otulacz

Otulanie polecane jest przez pediatrów już od pierwszych dni maluszka. Otulone dziecko jest spokojniejsze, czuje się bezpieczniej, łatwiej usypia, a młodym rodzicom łatwiej jest je podnosić i przenosić. Ciasno ściśnięte dziecko czuje się jak w brzuchu mamy i dzięki temu łatwiej mu jest się odnaleźć w nowej sytuacji, a przy kolkach łagodzi to jej objawy.


Od narodzin Antosi otulacze są dla mnie niezbędne i często wam o nich wspominałam, min. jak nam pomagają w usypianiu Antosi, lub o tym w jaki inny sposób ich używamy. Przez te trzy miesiące zdążyłam już kilka firm przetestować i wam polecić, ale zapomniałam o najważniejszym, czyli o tym jak otulać niemowlę. Na szczęście mam was! Kilka dziewczyn podpytywało: "No dobrze, świetne te otulacze, ale jak otulać i co robić jak dziecko nie chce być otulone?" 

Moim zdaniem, nie ma dziecka, które otulane być nie lubi, to kwestia przyzwyczajenia i zaczęcia jak najwcześniej. Ja Antosię otulałam już w szpitalu, tylko zwykłym kocykiem. Wiem, że niektóre dzieci protestują, albo przynajmniej nam się tak wydaje, że im niewygodnie, że za bardzo ściskamy itp. często mamy też boją się otulać, żeby przy tym żadnej krzywdy dziecku nie zrobić. Ja na początku też się bałam, zajmowało mi to sporo czasu i tylko patrzyłam czy czasem Antosi się nic nie dzieje. Teraz po trzech miesiącach otulam córcię w kilka sekund, tak, że nie zdąży nawet zaprotestować, zresztą wydaje mi się, że ona to lubi i nadal o wiele szybciej zasypia otulona. 

Jak otulić niemowlę

La millou
 
Ułóż otulacz w taki sposób jak na zdjęciu, czyli zagnij jeden róg i połóż niemowlę tak, żeby otulacz sięgał jego ramion. Antosia jest już duża i bardziej ruchliwa, dlatego z każdym dniem coraz trudniej ją otulić, zdecydowanie łatwiej uczyć się na małych niemowlaczkach. 


Jedną rączkę włóż pomiędzy utworzony trójkąt. Innym sposobem jest położenie rączki wzdłuż ciała dziecka, tylko że moja Antosia bardzo tego nie lubi i chyba jeszcze nigdy nie miała tak wyprostowanej rączki, dlatego ja ją otulam tak, że ma je zgięte, ale materiał nie pozwala na ich ruch. 


Łapiemy za koniec materiału i przekładamy na drugą stronę, zakładając za plecki i starając się jak najmocniej go naciągnąć, żeby rączka była mocno ściśnięta. 


Łapiemy za koniec otulacza, który nam się utworzył pod nóżkami dziecka i zawijamy go za jego ramię, tak żeby nóżki miały swobodę ruchu, ale nie były w stanie wyswobodzić się z materiału. 


Układamy sobie materiał tak, żeby nigdzie nam się nie zwijał. Drugą rączkę wkładamy tak samo jak pierwszą, lub prostujemy wzdłuż ciała. 

Teraz wystarczy mocno naciągnąć i zawinąć otulacz dookoła dziecka.


Dla początkujących najlepsze są otulacze z dodatkiem bawełny, ponieważ są najbardziej elastyczne i najłatwiej je naciągać, latem lepiej sprawdzają się te bambusowe. Wszystko to kwestia wprawy, nie martwcie się, że na początku wam nie wychodzi a dziecko się denerwuje. 

Komu przyda się instrukcja? Ktoś już próbował otulać swoje maluchy, a może macie jakiś inny sposób?Zobacz Również

0 comments

Archiwum