Fotografia w skrócie część 2

12:37

Nigdy nie mogłam zrozumieć o co chodzi z tą przysłoną. W książkach o fotografii można wyczytać, że wartość przysłony decyduje ile światła wpada do aparatu. Dopiero kiedy zaczęłam robić setki zdjęć na różnych przysłonach zrozumiałam, że im mniejsza przysłona (np. f/2,8) tym więcej wpada światła na matrycę aparatu, a co za tym idzie wychodzą nam jaśniejsze i ostrzejsze zdjęcia. Przy niskich wartościach przysłony aparat łapie ostrość na pierwszym planie (bliskim obiekcie) a tło nam pięknie rozmywa. Idealnie się to sprawdza przy robieniu portretów, lub gdy chcemy rozmazać bałagan który wchodzi nam w kadr. Musicie jednak pamiętać, że żeby tło było rozmyte nasz "ostry" obiekt musi być jak najbliżej nas a tło jak najdalej. Przy niskich wartościach przysłony ładnie wychodzą zdjęcia w ruchu, ponieważ do aparatu dostaje się więcej światła, czas otwarcia migawki się skraca i uzyskujemy zamrożenie ruchu. Natomiast kiedy chcemy uzyskać ostrość na całym zdjęciu, np. fotografujemy kilkoro dzieci, wtedy musimy zwiększyć wartość przysłony (np. f/11), należy wtedy pamiętać że do aparatu wpadnie mniej światła nasze zdjęcia będą ciemniejsze i trudniej będzie zamrozić ruch. Dlatego przy wysokich przysłonach musi być albo dobre światło zastane albo nasz obiekt powinien być statyczny inaczej zdjęcie wyjdzie rozmazane. Pamiętajcie żeby nie robić zdjęć na najniższej możliwej przysłonie naszego obiektywu (np. f/1,8), zdjęcia wtedy wychodzą rozmydlone. 
Wiem z własnego doświadczenia, że nie da się robić dobrych zdjęć nie wiedząc nic o czasie naświetlania. Jest on nam najbardziej potrzebny kiedy chcemy robić zdjęcia naszej pociechy w ruchu. Krótki czas naświetlania (np. 1/500s) zatrzymuje ruch, a długi czas (np. 1/30s) rozmazuje ruch. W dobrych warunkach oświetleniowych możemy czas skrócić natomiast w słabym oświetleniu należy ten czas wydłużyć żeby jak najwięcej tego światła wpadło nam do naszego aparatu.


Przykładowe czasy naświetlenia:

  1. Śpiące dziecko 1/30 - 1/60
  2. Bawiące się dziecko (statycznie) 1/60 - 1/250
  3. Biegające dziecko 1/250 - 1/500
  4. Dziecko na huśtawce 1/500 - 1/1000
Przy słabym oświetleniu możecie sobie pomóc ISO. W słoneczny dzień wystarczy że ustawicie ISO100 ale przy słabym oświetleniu, np. wieczorem w pomieszczeniu zazwyczaj trzeba zwiększyć ISO do 800 lub więcej jeśli nasz aparat na to pozwala, warto jednak pamiętać że zwiększając ISO pojawi się na zdjęciu szum (ziarno). Zdjęcia krajobrazu i nie poruszających się przedmiotów warto robić na ISO 100 a wydłużyć czas do maksimum. Trzeba tylko pamiętać że minimalny czas robienia zdjęć z ręki to 1/60s, przy dłuższych czasach musicie użyć statywu, żeby zdjęcie nie wyszło poruszone.

Przykład na zatrzymanie ruchu, mimo że zdjęcie było robione przy oknie musiałam zwiększyć ISO żeby uzyskać taki krótki czas, niestety pojawiło się widoczne ziarno.
f/3,5 1/1600s ISO 800
Mój prześliczny śpiący aniołek.
f/7,1 15s ISO100
 Malowanie światłem tak naprawdę jest bardzo proste, trzeba tylko zrobić kilka próbnych zdjęć, aniołek został namalowany małą latareczką, kwiatek namalowałam ruszając aparatem. Można też podrzucić aparat i zwykłe lampki choinkowe przemienią się w bajkowe linie.Dobrym sposobem na malowanie światłem jest trzymanie aparatu i kręcenie się w kółko.
f/20 10s ISO200
f/5 1/500s ISO200
f/3,5 1/40s ISO400
Bardzo słabe oświetlenie zmusiło mnie do podwyższenia ISO przez co pojawił się brzydki szum na zdjęciu, warto jednak czasem dla uchwycenia emocji zmniejszyć jakość fotografii. (zawsze można trochę je obrobić)
f/3,5 1/125 ISO1600
f/3,5 1/100s ISO1600
f/3,5 1/30s ISO200

Zobacz Również

0 comments

Archiwum